Home Shëndetësi
Si të mbrohemi nga virozat me ushqim? Harroni mishin dhe peshkun
Gjatë stinës së vjeshtës temperaturat fillojnë të ulen dhe shirat janë më prezente. Njerëzit fillojnë të jenë më të lodhur dhe tepër nervozë. Ushqimi është një nga çelsat kryesorë i cili na ndihmon të rritim përqëndrimin dhe moralin tonë.

Epo kot nuk i kanë thënë se gjithçka fillon nga një stomak dhe trup i shëndetshëm.

E ftuar në Ora News ditën e sotme ka qenë dietologia Anila Kalleshi e cila ka ndarë me publikun sekretet e saj për të patur një trup sa më të shëndetshëm.

Anila ka treguar të gjitha ushqimet që duhet të konsumojmë gjatë periudhës së stinës së vjeshtës.

Duke i lënë pak anash mishin dhe peshkun dietologia këshillon të konsumojmë perimet dhe frutat e stinës, duke filluar nga sallatat e ndryshme dhe deri te shega.

“Jemi në një periudhë shumë të mirë, kthehemi pas stinës së verës e cila të jep ushqime, fruta perime të lehta pa shumë kalori. Tani kemi lakërishte, lakërishte japin vlera ushqyese organizmit tonë duke filluar nga lakra jeshile, e kuqe, lejlja, lakra e Brukselit, brokoli, lule lakra të cilat kanë vlera ushqyese të jashtëzakonshme, antioksidant shumë të mira dhe vitamina dhe minerale.

Na para pregatitin për një mbrojtje të mirë të trupit nga virozat e stinës. Kemi shegën dhe do doja që gjithë secili prej nesh të konsumonte një gotë lëng shege çdo ditë pasi përmban antioksidant shumë të fuqishëm. Më pas të gjitha fasulet, thjerzat, bishtajoret janë shumë të mira për të marrë proteina bimore.

Ndërsa, kur flasim për mishin , peshkun është koha idela për t’i harruar paksa ose ti konsumojë më pak. Në këto momente më mirë do të ishte mishi i bardhë dhe peshku dy herë në jav딖 tha Anila. /oranews
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Njihuni me 5 hapat që shpëtojnë një fëmijë nëse po mbytet
Një lugë nga kjo përzierje para gjumit dhe nuk do të zgjoheni më kurrë si të lodhur
4 mënyra për ta bërë kafenë e mëngjesit një pije të shëndetshme
Mos u shqetësoni nga shenjat më poshtë: Thjesht periodat janë rrugës
6 gjërat që e bëjnë një grua të ndahet nga partneri edhe kur e do atë

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media