Home Shëndetësi
Një lugë nga kjo përzierje para gjumit dhe nuk do të zgjoheni më kurrë si të lodhur
Është mësë normale të mendosh se një gjumë i gjatë duhet të të çlodhë, por në realitet, nuk ka të bëjë vetëm me kohën; është edhe cilësia e gjumit.

Një studim i bërë nga Fondacioni i Gjumit ka zbuluar se edhe pse mesatarja amerikane flenë deri në 7 orë dhe 36 minuta çdo natë, 35% e tyre e raportojnë cilësinë e tyre të gjumit si 'të varfër'.
20% e amerikanëve të anketuar thanë se zgjoheshin të lodhur dhe nuk ndiheshin energjikë ne mengjes

Zgjidhja: mjaltë dhe kripë Himalaje

Përveç ndryshimeve të jetesës që ju mund të bëni për të rritur cilësinë e gjumit, mjalti dhe kripa e himalajes mund të bëjnë mrekulli për t'ju siguruar gjumë të thellë çdo natë.
Gjithçka që ju nevojitet janë 5 lugë mjaltë dhe një lugë çaji kripë Himalaje

Miksoni të dy përbërësit së bashku dhe ruajini në një kavanoz xhami. Kur të jeni gati për të shkuar në shtrat, merrni një lugë nga kjo përzierje dhe mbajeni nën gjuhën tuaj deri sa të shpërndahet natyrshëm.

Kripë Himalajës përmban rreth 84 minerale, njëra prej të cilave është magnez. Magnezi ul nivelin e kortizolit – hormonit të stresit , duke ju ndihmuar të relaksoheni dhe të bëni gjumë të thellë.

Sipas Health, Wild and Free marrja e një lugë mjalti para gjumit kontribuon në çlirimin e melatoninës në tru, i cili është një hormon i rëndësishëm i gjumit.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Top 10 ushqimet që zhdukin yndyrën e zonës së barkut
Ushqimet që veprojnë si një mburojë kundër koronavirusit
4 nga 10 persona me aftësi të kufizuara përballen me këtë problem social
Nëse keni këto shenja në trupin tuaj, mos i injoroni
Prodhohet maska 6-mujore, me tri shtresa filtrash

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media