Home Shqipëri
Rasti i çuditshëm në Shqipëri: Dyshuan për tumor, por i gjetën larva në vesh
Doktor Alfred Aga ka treguar rastin e rrallë të një personi që u dyshua për tumor, por që më pas u zbulua se kishte në vesh larva.

I ftuar në ‘ABC e Mëngjesit’, ai u shpeshherë pacientët i neglizhojnë simptomat dhe arrijnë në këtë pikë.

Sipas doktorit të Amerikan 1, tashmë pacienti është mirë dhe nuk ka asnjë problem.

“Idea është që shpesh herë pacientët kanë simptoma dhe i neglizhojnë. Në rastin konkret dhimbja ishte shumë e madhe. Në rastin konkret kemi parë larva të cilat ishin në vesh. I hoqëm edhe u kurua me antibiotikë. Është një gjë që ndodh rëndomtë, sapo e publikova kolegët e mi më kanë thënë që kemi asistuar edhe ne të tilla raste. Larvat ishin 3-4 milimetra.”, tha Aga.

Ndërkohë, më tej është ndalur edhe te mënyra se si kryhen këto trajtime kundër tumorëve. Madje ka deklaruar se te fëmijët rastet janë shumë të pakta, vetëm nëse e kanë të lindur.

“Varet se ku është difekti. Në qoftë se kemi fjalë për indin e caktuar merret pjesa e parakrahut. Ideja është heqja e tumorit zgjat 3-4 orë, ndërsa pjesë tj është pjesa rindërtuese. Ne punojmë me dy ekipe, ikin një grup, vijnë grupi tjetër.

Për fat patologjitë tumorale te fëmijët janë shumë të rralla. Nuk ka te fëmijët, kemi raste shumë shumë të rralla. Në Itali ka raste të lindura le të themi. Te foshnjat ndodh kur fëmija I ka hundët të dyja të bllokuara se nuk jeton më shume se dy ditë se nuk merr dot frymë, kështu bëjmë hapjen”, përfundoi doktori.

Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Rama bën jehonë në Greqi: Gjejeni kush është pronari i këtij aeroplani?
Mjeku flet për mutacionet e reja: Kemi vënë re një rëndim të situatës
15-vjeçarja ikën nga shtëpia, mesazhi për familjen: Jam me të dashurin! (VIDEO)
A na mbron vaksina anti-covid? Brataj tregon pas sa ditësh jep efekt injektimi
A ka hyrë mutacioni i Covidit anglez në Shqipëri? Përgjigjet Bino: Po, dy raste në Elbasan

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2021 Albeu Online Media