Home Shqipëri
Mund të shkaktojë pandemi, ky insekt vret 1 milion njerëz në vit
Gjatë natës së 18 qershorit 2019, në bazën detare të SHBA-së në Gjirin Guantanamo në Kubë, një ndërhyrës u kap në një kurth. Ushtarët janë mësuar me të burgosurit që dëshirojnë të shpëtojnë nga Guantanamo.

Baza është e njohur më së miri si vendi ku SHBA kufizon në mënyrë të pacaktuar të dyshuarit në “luftën kundër terrorit” të saj, pa proces të rregullt ose gjykim. Askush nuk kishte parë kurrë diçka si ajo në këtë anë të botës.

Atje jeton edhe një mushkonjë e quajtur Aedes vittatus. Një nga 3500 speciet e mushkonjave që gjenden në të gjithë globin, është një shtesë e re në një duzinë speciesh në Amerikën e Veriut që mbartin parazitë ose patogjenë të dëmshëm për njerëzit. Speciet e tjera të mushkonjave, si Aedes albopictus dhe Aedes aegypti, mund të transmetojnë sëmundje si ethet tropikale, ethet e verdha dhe virusi chikungunya. Por ndryshe nga ata të tjerët, Aedes vittatus është i aftë të mbart pothuajse të gjitha sëmundjet më të rrezikshme të lindura nga mushkonjat, përveç malaries.

“Të qenit në kontakt të ngushtë me këto mushkonja nuk është një lajm i mirë. Ata shumohen në banjën tuaj të zogjve dhe po ushqejnë fëmijët tuaj ”, thotë Yvonne-Marie Linton, drejtoreshë kërkimore e Njësisë Biosistematike të Walter Reed dhe kurator i gati 2 milionë ekzemplarëve të mushkonjave në institucionin e Smithsonian.

Vittatus Aedes është endemike në nënkontinenti indian dhe nuk është parë në hemisferën perëndimore deri më tani. Mushkonja është “një vektor i provuar i chikungunya, Zika, etheve tropikale, viruseve të etheve të verdha dhe shumë sëmundjeve të tjera“, sipas ekipit të shkencëtarëve që e zbuluan atë.

Më shumë gjasë, ekzemplarët e parë udhëtuan këtu si vezë në një kontejner transportues ose ndoshta aeroplan. Përhapja e mundshme e specieve përgjatë Karaibeve dhe SHBA-së së Jugut do të jetë njësoj e bërë nga njeriu: ndryshimi i klimës po shkurton dimrat e Amerikës së Veriut, duke lejuar që mushkonjat të shumohen shumë më shumë në një sezon të vetëm dhe kështu të përhapin viruset më larg.

Mushkonjat marrin shumë më pak vëmendje sesa, të themi, tufat e të ashtuquajturve “brirë vrasjesh” të vërejtura për herë të parë në Amerikën e Veriut në vitin 2020 . Fillimisht mendohej se ishin nga Japonia, ata u përhapën në Paqësorin e Amerikës në Veri-Perëndim, duke vrarë kolonitë e bletëve.

“Ekziston një paralele midis vrasësve të bletës dhe Aedes vittatus në atë që ata erdhën nga diku tjetër – ata janë në një zonë tani që nuk ekzistonin më parë,” thotë Ben Pagac, entomolog për Komandën e Shëndetit Publik të Ushtrisë Amerikane, i cili kryen mbikëqyrje për ushtrinë përtej Karaibeve. Ai thotë se ky është një mësim për publikun në lidhje me kërcënimet që sjellin udhëtimet njerëzore dhe tregtia globale duke shpërndarë sëmundjet zoonotike shumë më gjerë.

Sëmundjet e transmetuara nga mushkonjat vrasin më shumë se 1 milion njerëz dhe infektojnë gati 700 milion çdo vit – pothuajse një në çdo 10 njerëz në Tokë.

Por ato kanë pasur një efekt shkatërrues për mijëvjeçarë. Historiani Timothy C Winegard, autor i librit “Mushkonja”, beson se ata madje përbënin një shembull të hershëm të luftës biologjike. Në luftën e Peloponezit nga 415 deri në 413 para Krishtit, Spartanët joshnin Athinasit në këneta të infektuara nga mushkonja. “Malaria vrau ose bëri të paaftë mbi 70% të forcës [Athinase]”, shkruan Winegard. Disa nga luftëtarët më famëkeq në histori u prehën nga këto mete thumbuese. Genghis Khan u vra nga një mushkonjë. Pra, nga një teori, ishte Aleksandri i Madh.

Ndërkohë, Aedes vittatus nuk është mushkonja e parë që shkakton kërdi në Amerikën e Veriut. Vetëm një shekull më parë, malarja – e mbartur nga mushkonja Anopheles – ishte endemike, duke sëmurur mijëra çdo vit, shkruan panorama.

“Pjesë të mëdha të Jugut Amerikan ishin këneta malarike para se sëmundja të eliminohej nga Shtetet e Bashkuara kontinentale“, shkroi gazetari i ndjerë Matthew Power. Imazhet ikonike nga vitet 1940 dhe 1950 tregojnë burra, gra dhe fëmijë që spërkaten nga pesticidi DDT, tani dihet se është toksik për njerëzit. Sot, mushkonjat mbahen larg nga masa më miqësore me mjedisin, por jo më pak të rrepta. “Ligatinat kullohen, pyjet priten, fermerët migrojnë në qytete, shtëpitë ndërtohen me dritare“, të gjitha për të na mbrojtur nga sëmundjet që vijnë nga mushkonjat, shkroi Power.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Përfshihet nga flakët "Land Roveri" në Krujë
Meta: Më shumë kandidatë me integritet, më shumë mundësi në referendumin e 25 prillit
U vaksinuan dy ditë më parë, infektohen me COVID-19 dy persona në Gjirokastër
Rama në Bruksel, përaqësuesit e BE: Shqipëria përmbushi kushtet
Përplasen dy automjete, përfundon në spital një person

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2021 Albeu Online Media